7 października, Dzień Modlitwy Różańcowej, Warszawa

III Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej 

w Sanktuarium Niepokalanej Królowej Różańca św. w Warszawie na Służewie

Już po raz trzeci, pod hasłem „Różaniec – skarb, który trzeba odkryć”, oo. dominikanie z warszawskiego Służewa we współpracy z Kurią Warszawską organizują w pierwszą sobotę października (6 X br.) Ogólnowarszawski Dzień Modlitwy Różańcowej. Samo hasło tych dni modlitwy zaczerpnięto z wydanego 10 lat temu „Listu o Różańcu” Bł. Jana Pawła II. Obok motywu integracji ludzi wokół Różańca oraz stworzenia sieci modlitewnej za mieszkańców stolicy, podstawowym celem całodniowej modlitwy jest ukazania bogactwa samej medytacji różańcowej, jako wnikania Sercem Maryi w Tajemnicę Chrystusa. Jest to próba podejmowania wskazówek Błogosławionego Papieża dotyczącej uczenia niewyrażalnego bogactwa tej wiekowej modlitwy. Jak pisał Papież: „Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dając się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczanie głębi Jego miłości. Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (RVM 1). 

No i właśnie w kontemplację piękna oblicza Chrystusa, korzystając z wstawiennictwa, mądrości, doświadczenia i wiedzy Maryi, dominikanie zapraszają wszystkich sympatyków tej modlitwy, jak też każdego kto jeszcze jej nie podjął lub ma z nią trudności, ale pragnie dostrzec, zrozumieć i przyjąć dar różańca. Stąd też przez cały dzień różne grupy podejmują medytację poszczególnych części Różańca. W tym roku III Warszawski Dzień Różańcowy będzie rozbudowany:

W przeddzień, tj. w piątek 5 października odbędzie się Debata różańcowa w auli o. Jacka Woronieckiego o godz. 19.00. W jej ramach podjęte zostaną takie kwestie jak: (1) „Skąd taka moc w modlitwie różańcowej?” – o. Jacek Salij OP, (2) „Tajemnice różańcowe a codzienne życie” – Rafał Porzeziński, (3) „Dziesięć lat od wprowadzenia tajemnic światła” – o. Stanisław Przepierski OP.

Z kolei w sobotę 6. października:

  • godz. 10.00 – modlitwa dzieci (tajemnice radosne) i wspólne malowanie tajemnic
  • różańcowych;
  • godz. 11.00  modlitwa warszawskich kół żywego różańca i osób konsekrowanych
  • (tajemnice bolesne);
  • 12. Msza Św. – przewodniczy ks. prałat Józef Górzyński – moderator duszpasterstwa ogólnego Archidiecezji Warszawskiej;
  • 14.30 modlitwa niepełnosprawnych i chorych o owoce Roku Wiary (tajemnice chwalebne) wraz z udzieleniem Sakramentu Chorych i tzw. błogosławieństwem lourdzkim;
  • 19.00 Msza Św. z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II – przewodniczy Ks. Bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Episkopatu Polski oraz różańcowa procesja „W blaskach ognisk” (tajemnice światła) – modlitwa o pokój serca dla  małżonków, samotnych, młodzieży, harcerzy, studentów, i wszystkich zabieganych.

Natomiast w niedzielę 7 X – o godz. 12.30 Msza Św. jubileuszowa (60-lecia Parafii św.
Dominika) oraz okolicznościowe koncerty dla Parafian i Przyjaciół: o godz. 13.30   Acoustic Acrobats (aula) oraz o godz. 18.30 Monika Kuszyńska (aula).

Przez całą sobotę będzie można nabyć materiały różańcowe oraz formacyjno-modlitewne, które przedstawi Redakcja Miesięcznika „Różaniec” (SS. Loretanki) oraz Fundacja św. Marcina de Porres.

Ponadto w przerwach będzie można posilić się w auli o. Jacka Woronieckiego.

Może będzie to zachętą dla innych polskich miast i wsi, aby takie dni modlitwy różańcowej organizować w swoich środowiskach? Nie trzeba nikogo przekonywać, że owoce modlitwy różańcowej zawsze służą prawdziwemu dobru, są także darem Trójcy św., która nie odmawia niczego prośbom dzieci, które w łączności z Niepokalaną Matką, podjęły wezwanie do tej odmawiania tej właśnie modlitwy. Wszyscy zatem czujmy się zaproszeni do stworzenia prawdzie maryjnej sieci różańcowej, jako więzi serc oddanych Bogu.

Stanisław Przepierski OP

 

Zostaw odpowiedź