Drogi Różańca

Procesja z Kicina

Drugiego października, w dniu Świętych Aniołów Stróżów i pierwszą niedzielę miesiąca, gdy w Pompejach uroczyście odmawiano Suplikę do Królowej Różańca Świętego, w Wielkopolsce miało miejsce niezwykłe wydarzenie – otwarcie Drogi Różańcowej pomiędzy podpoznańskimi miejscowościami Kicin i Wierzenica.

Dwadzieścia kapliczek różańcowych zbudowano jako dzieło upamiętniające jubileusz 1050-lecia chrztu Polski.

księża na drodze

ks. Magdziarz i ks. Sikora

Kościoły pw. św. Józefa w Kicinie i pw. św. Mikołaja w Wierzenicy leżą na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Teren otaczający Drogę Różańcową jest więc bardzo malowniczy. Skłania do kontemplacji, przemyśleń i modlitwy. Przez 135 lat parafie były w unii personalnej, od 1812 zarządzane przez kicińskich proboszczów, m.in. przez wybitnych duszpasterzy, wielkich społeczników i patriotów – ks. Wincentego Studniarskiego i ks. Ludwika Haase, którzy to, jak napisał w „Wierzeniczeniach” ks. Przemysław: „przemierzając drogę między jedną miejscowością a drugą przez te dziesiątki lat, zapewne odmówili niejedną cząstkę różańca w czasie podróży”.

Pomysł zbudowania kapliczek różańcowych zrodził się w głowie urodzonego w Wierzenicy, mieszkającego w Kicinie artysty i nauczyciela Leszka Lesiczki, miłośnika modlitwy różańcowej, już jakieś osiem lat temu. Najpierw podzielił się on swoim marzeniem z artystą plastykiem Jackiem Napiontkiem, który szczerze się nim zachwycił. Zaczęli działać razem. Następnie pomysł przedstawiono nowo powstałemu stowarzyszeniu „Len”, potem projektem zainteresował się kiciński proboszcz, ks. Andrzej Magdziarz. On to pozyskał do współpracy Patrycję Owczarzak ze Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, a ona artystkę Marzennę Torlińską, która włożyła dużo czasu i serca w realizację projektu, jednak z braku dość dużych funduszy zrezygnowano z jej koncepcji Drogi Różańcowej.

W międzyczasie pielgrzymi z Kicina na czele z księdzem proboszczem wyruszyli z modlitwą różańcową do Wierzenicy. Parafianie z Wierzenicy z księdzem proboszczem Przemysławem Kompfem odpowiedzieli podobnie i przyszli do Kicina, a po roku kicinianie znów wyruszyli z pielgrzymką.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Przeczytaj ten artykuł w Królowej Różańca!

Kliknij na obrazek i obejrzyj strona po stronie!

Królowa Różaniec Świętego

Zostaw odpowiedź