Gietrzwałd. 140-lecie objawień Matki Bożej oraz 50-lecie koronacji obrazu

Gietrzwałd

Gietrzwałd to niewielka miejscowość w północnej części naszego kraju, którą każdego roku odwiedza około milion wiernych z Polski i spoza jej granic. Znajduje się tu niewielki kościół parafialny, do którego 6 kwietnia 1519 r. przybył Mikołaj Kopernik. Gietrzwałd zasłynął jednak z innego powodu – stał się znany dopiero po roku 1877 dzięki objawieniom Matki Bożej.

Koniec wieku XIX był niełatwy dla Kościoła rzymskokatolickiego w zaborze pruskim, szalał kulturkampf. Ludność polskojęzyczna nie mogła używać swej mowy w kościołach i szkołach. Wiele parafii było pozbawionych duszpasterzy. Zakazywano organizowania pielgrzymek, a duchowni nie mogli otaczać troską duszpasterską wiernych w opustoszałych parafiach. W tym trudnym czasie ucisku administracyjnego i rugowania tego, co Boże, 27 czerwca 1877 r. w Gietrzwałdzie na Warmii rozpoczęły się objawienia Matki Bożej.

Pani Aniołów

W tym właśnie czasie dzieci z gietrzwałdzkiej parafii przygotowywały się do Pierwszej Komunii Świętej. Wśród nich była 13-letnia Justyna Szafryńska, która przyszła wraz z mamą na egzamin do księdza proboszcza Augustyna Weichsla. Egzamin zdała pomyślnie. Gdy wybiegła z niewielkiego kościoła parafialnego, usłyszała dzwony bijące na Anioł Pański. Według tamtejszego zwyczaju przystanęła, by się pomodlić. W czasie modlitwy na klonie przed kościołem zobaczyła „niezwykłą jasność, w niej biało ubraną postać, z długimi włosami opadającymi na ramiona, siedzącą na złocistym tronie, udekorowanym perłami”. Po chwili zauważyła jasny blask zstępujący z nieba i anioła ze złotymi skrzydłami, w białej szacie na głowie, który złożył niski ukłon postaci siedzącej na tronie. Gdy odmówiła Pozdrowienie Anielskie, postać podniosła się z tronu i wraz z aniołem uniosła się do nieba. Tak zakończyło się pierwsze objawienie, a w kolejnym dniu łaskę widzenia Maryi otrzymała Barbara Samulowska. Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Wieść o nich rozeszła się po okolicznych miejscowościach z prędkością błyskawicy. Z czasem zaczęli przybywać pielgrzymi z innych parafii, do tego stopnia, że dziennie przewijało się ich kilka, a nawet kilkanaście tysięcy.

Przychodzili bogaci i biedni, wykształceni i umiejący tylko się podpisać, chorzy i zdrowi, wierzący i szukający sensacji. W Gietrzwałdzie panowała atmosfera skupienia i modlitwy – przede wszystkim w czasie zjawień Matki Bożej.

Królowa Różańca

30 czerwca 1877 r. na prośbę księdza proboszcza, Augustyna Weichsla, Justyna Szafryńska zapytała Matkę Bożą: „Czego MB Gietrzwałdzkażądasz?” i usłyszała odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”. Następnego dnia Justynka zapytała Piękną Panią: „Kim Ty jesteś?”, a Pani odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Każdego dnia objawienia rozpoczynały się wieczorem w czasie odmawiania różańca. 3 lipca dziewczynki zapytały Maryję „jak długo będzie się z nimi tu spotykać” i usłyszały: „Będę tu przychodzić jeszcze dwa miesiące”. W dalszej rozmowie z wizjonerkami Maryja prosiła, by przybywający do Gietrzwałdu chorzy trwali na modlitwie różańcowej, a będą otrzymywali wiele łask.

Uzdrowienie Chorych

Każdego dnia pojawiało się tu coraz więcej pątników z różnych stron Warmii i spoza jej granic. 5 lipca 1877 r. pielgrzymi przybyli do Gietrzwałdu zawiesili płótno na klonie, aby chorzy mogli go dotykać. Taki zwyczaj panował w wielu świętych miejscach. Wizjonerki poprosiły Maryję o pobłogosławienie płótna i usłyszały następujące polecenie: „Płótno proszę zdjąć z drzewa i położyć na ziemi”. Następnego dnia Maryja prosiła przez wizjonerki „żeby w tym miejscu stanął krzyż murowany z figurą Niepokalanego Poczęcia, a u podnóża by kładziono płótno dla uzdrowienia chorych”.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

3 thoughts on “Gietrzwałd. 140-lecie objawień Matki Bożej oraz 50-lecie koronacji obrazu

  1. Pingback: Uroczystości w Gietrzwałdzie w 2017 roku – Różaniec naszą siłą

  2. Pingback: Uroczystości rocznicowe w Gietrzwałdzie – 140-lecie objawień – Różaniec naszą siłą

  3. Pingback: Uroczystości rocznicowe w Gietrzwałdzie – 140-lecie objawień. Dołączysz? – Nowenna pompejańska

Zostaw odpowiedź