Małe Pompeje w Świętem

Zaintrygowani przysłanymi nam przez panią Barbarę Benedykt informacjami o kościele we wsi Święte na podkarpaciu, który przypomina pompejańską bazylikę, oraz umieszczoną w ołtarzu głównym płaskorzeźbą na wzór Matki Bożej Pompejańskiej, udaliśmy się w to miejsce z pokazem filmu „Tajemnica Nowenny Pompejańskiej”. Na miejscu przekonaliśmy się na własne oczy iż świątynia jest jakby miniaturą pompejańskiego kościoła, zaś płaskorzeźba o bardzo ciekawej lecz nie do końca zbadanej historii, wydaje się być rzeczywiście wzorowana na pompejańskim obrazie.

Czy tak jest? Jak powiedział ksiądz proboszcz Lesław Kubicki historia płaskorzeźby, która przybyła tutaj po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich, jest cały czas jeszcze badana. Pewne fakty są nadal nie znane, przeplatające się wątki historyczne zdają się wskazywać na dwa różne obrazy z pierwotnej parafii, które tradycja ustna „połączyła” w jeden, z czego wynikają pewne niejasności.

Czy uda się rozwiązać zagadkę pochodzenia obrazu? Odpowiedź powinna przynieść zaplanowane w niedalekiej przyszłości prace konserwacyjne. Jednak dla nas najważniejsze jest to, że płaskorzeźba odnosi się do cudownego pompejańskiej wizerunku, innego niż pozostałe obrazy Matki Bożej Różańcowej a przez to rozpoznawanego w całym katolickim świecie jako wizerunek obdarzony szczególnymi łaskami.

Dziękujemy ks. proboszczowi za miłe przyjęcie oraz pani Barbarze za podjętą inicjatywę. Jak nas poinformowali, w parafii rozpoczną się nabożeństwa pompejańskie – zaplanowano na nie 26 dzień każdego miesiąca! Miejscowość Święte położona jest k. Radymna (w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej). Mieszkańców tych okolic w imieniu parafii serdecznie zapraszamy!

red.

 

1 komentarz do wpisu “Małe Pompeje w Świętem

Co o tym sądzisz? – Zostaw komentarz!

Poznaj…

Królową 

Różańca

Świętego!