Nasza Pani z Nazaré – najstarsze w Portugalii sanktuarium maryjne

Około 40 kilometrów na zachód od Fatimy, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego położone jest Nazaré. Kiedyś było małą miejscowością rybacką, znaną z tego, że znajduje się tutaj najstarsze w Portugalii sanktuarium maryjne. Swoją nazwę wzięło od bardzo starej, drewnianej figurki Maryi karmiącej Dzieciątko Jezus, której autorstwo przypisuje się świętemu Józefowi. Podobno w IV wieku przyniósł figurkę z Nazaretu mnich zwany Romano. Następnie zamieszkał w grocie nad brzegiem oceanu, gdzie urządził sobie pustelnię. Gdy zmarł, zgodnie z jego wolą pochowano go w grocie, tam umieszczono również figurkę.

Jednak pierwszy kościół powstał we wspomnianym miejscu znacznie później, bo w XII wieku, na pamiątkę cudownego ocalenia przez Matkę Boską portugalskiego rycerza. Nazywał się Dom Fuas Ruophino. Legenda głosi, że rankiem 14 września 1182 roku wyjechał konno na polowanie. W pobliżu wybrzeża ujrzał jelenia, którego zaczął gonić, jednak zwierzę uciekło na szczyt klifu, gdzie zalegała mgła od morza. W pogoni za jeleniem nieopatrznie znalazł się na skraju urwiska, co groziło upadkiem w stumetrową przepaść. W obliczu śmiertelnego zagrożenia zaczął się modlić do Maryi. Wiedział, że jej figurka znajduje się w pobliżu. Wtedy koń cudem zatrzymał się na skraju przepaści, a on mógł szczęśliwie powrócić w bezpieczne miejsce.

Jako wotum za uratowanie życia ufundował przy grocie, w której była figurka, kaplicę ku czci Maryi. Tam umieszczono figurkę. W 1377 roku nieopodal klifu król Portugalii Ferdynand I Burgundzki wybudował większy kościół, do którego przeniesiono cudowną figurkę. Został on całkowicie przebudowany między XIV a XIX wiekiem. Obecnie jest to bogato zdobiona barokowa świątynia, z wnętrzem ozdobionym błękitno-białymi płytkami azulejos. W ołtarzu znajduje się cudowna figura Matki Boskiej karmiącej małego Jezusa.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym sądzisz? – Zostaw komentarz!

error: Chcesz skorzystać z tych tekstów? – Napisz: redakcja@rozaniec.info

Poznaj…

Królową 

Różańca

Świętego!