O sercach z laurek (5)

„Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,19-21)

Przez ostatnie miesiące wspólnie przemierzaliśmy wyspę naszego życia w poszukiwaniu duchowych skarbów. W rozważaniach pochylaliśmy się z uwagą nad darem słowa Bożego, wiarą, nadzieją, miłością oraz ufnością w Opatrzność, odkrywając nieocenioną wartość tych dobrodziejstw. Na mapie naszej wędrówki szczególną rolę odgrywały biblijne drogowskazy, zwłaszcza rada Pana Jezusa „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,19-21). Teraz przyszedł czas na podsumowanie naszego cyklu.

Laurka wyrazem miłości i wdzięczności

Zacznijmy od serca. Wielu spośród nas ma w pamięci laurki, które przygotowywało i wręczało swoim bliskim, zwłaszcza rodzicom lub otrzymywało, czy nadal otrzymuje – od dzieci, wnuków, prawnuków… Na dziecięcych laurkach często pojawia się symbol serca. Nie zawsze równe, niekoniecznie symetryczne, może nieco koślawe kształty serc – rysowane kolorowymi kredkami, opatrzone pierwszymi, często niezgrabnymi podpisami: „Kocham Cię, Mamo”, „Kocham Cię, Tato”, „To dla Was, Kochani Rodzice”… stanowią wzruszające pamiątki przechowywane przez lata. Laurki w swojej dziecięcej prostocie ujawniają prawdę o miłości, która szuka dla siebie drogi wyrazu. Mówią wiele o relacji z drugim człowiekiem, której potrzebujemy i wdzięczności za obecność naszych bliskich. Pan Jezus również przygotował dla nas swoistą „laurkę” z podpisem „Jezu ufam Tobie”, której realizację polecił św. s. Faustynie… Na obrazie widać bowiem Chrystusa Miłosiernego, który wskazuje ręką na swoje serce jako na źródło miłosierdzia. Gest ten doskonale znamy także z obrazu, przedstawiającego Najświętsze Serce Pana Jezusa. W ikonografii często możemy zetknąć się również z wizerunkiem Maryi z otwartym Sercem.

Serca Jezusa i Maryi wzorem miłości i oddania

Wpatrywanie się w Serca – Jezusa i Maryi – otwarte na człowieka, gotowe do służenia mu i obdarzania miłością, może okazać się wyjątkową inspiracją. Wizerunki te poruszają swoją szczerością, prostotą i wymownością. Możemy je odczytać jako komunikat, w którym Matka Boża i Jej Syn przekonują nas o swojej miłości, oddaniu, otwartości i gotowości do przyjęcia nas takimi, jakimi jesteśmy. Jednocześnie wskazują nam drogę przemiany i udoskonalenia naszego życia. Nie bez powodu Pan Bóg mówi: „Dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, zabiorę wam serca kamienne, a dam wam serca z ciała” (Ez 36, 26).

Przebywanie z Jezusem i Maryją na modlitwie, wpatrywanie się w ich Serca – otwarte i ofiarujące nam miłość oraz oddanie – uzdalniają nas do przemiany naszych serc, które z „kamiennych” mogą stać się „cielesnymi”. „Serce z ciała” to skarb, który człowiek otrzymuje od Boga, i który jest także Jego atrybutem. Chrystus swoim słowem zwraca również naszą uwagę na dobro, jakie pojawia się w życiu tego, kto obiera sobie Jego Serce za wzór do naśladowania. Poleca: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie»” (Mt 11, 28-30).

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Przeczytaj ten artykuł w Królowej Różańca!

Kliknij na obrazek i obejrzyj strona po stronie!

Zostaw odpowiedź

error: Chcesz skorzystać z tych tekstów? – Napisz: redakcja@rozaniec.info