Pielgrzymka z Pignataro

Nasza majowa pielgrzymka do Królowej Różańca Świętego spotkała się u bram Sanktuarium z pewną niezwykle liczną pielgrzymką pieszą. Ujęci liczebnością i pobożnością pielgrzymów, z których przeważającą część stanowili mężczyźni, postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o niej.


pielgrzymka pignataroKażdego roku, 5 maja, kiedy zegar wybije północ, z małego miasteczka Pignataro Maggiore (na północ od Neapolu) w pieszą pielgrzymkę do Pompejów wyrusza kilkaset osób. Pragną dziękować Maryi za Jej bezcenne wstawiennictwo w czasie II wojny światowej.

Nie straszny jest im upał i 90 kilometrów do pokonania. Idą, śpiewając: „Chwała Maryi!”, a mieszkańcy okolicznych wiosek chętnie oferują im jedzenie oraz nocleg.

pielgrzymka pignataroCelem pątników jest dotarcie do bazyliki, by pokonać na kolanach całą nawę boczną i ucałować schodki przed ołtarzem Najświętszej Dziewicy. Pielgrzymi mogliby już wtedy powrócić do domów, ale pozostają na nocnym czuwaniu, aby 8 maja, w samo południe, uczestniczyć w modlitwie dziękczynnej.
pielgrzymka pignataroTen piękny zwyczaj trwa prawie nieprzerwanie od 1945 roku. Wszystko za przyczyną grupy żołnierzy z owego małego miasteczka, którzy zostali wysłani na front. Żarliwie modląc się, prosili Maryję, aby pomogła im cało i zdrowo powrócić do swoich rodzin.

Żołnierze obiecali, że w zamian pójdą w pieszą pielgrzymkę do Jej sanktuarium w Pompejach.

Matka Boża wraz z Chrystusem wysłuchali tych próśb.

pompeje-pielgrzymi
Od tego czasu coraz więcej osób uczestniczy w tej swoistej wędrówce; ostatnia liczyła aż 700 pątników! Jest to dość imponująca liczba, ponieważ cała wioska liczy ok. 6 tysięcy mieszkańców. Wiele rodzin, tak jak np. Angelina Magliocca, udaje się na pielgrzymkę od wielu lat, dziękując Maryi za uratowanie bliskich. Pątnicy proszą również o nowe łaski i nie wyobrażają sobie przerwania tej pięknej tradycji, liczącej już 70 lat!


Dostęp do tej strony jest ograniczony.Dołącz do strefy członkowskiej

Zostając pełnoprawnym członkiem uzyszkasz natychmiastowy dostęp do płatnych materiałów.

Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

3
Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
0 Wątki z odpowiedziami
0 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze comment thread
0 Autorzy
111 tysięcy kroków do Madonny Pompejańskiej – Różaniec naszą siłąFilm pompejański – dołącz do realizacji! – Nowenna pompejańskaFilm pompejański | Różaniec naszą siłą! Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback
Film pompejański | Różaniec naszą siłą!

[…] pracownicy. Nagraliśmy też wypowiedzi osób, które dały swoje świadectwo różańcowe, w tym mieszkańców Pignataro. Byliśmy ponadto w szkole dla dzieci więźniów i sierot, założonej przez bł. Bartola, […]

trackback
Film pompejański – dołącz do realizacji! – Nowenna pompejańska

[…] pracownicy. Nagraliśmy też wypowiedzi osób, które dały swoje świadectwo różańcowe, w tym mieszkańców Pignataro. Byliśmy ponadto w szkole dla dzieci więźniów i sierot, założonej przez bł. Bartola, […]

trackback
111 tysięcy kroków do Madonny Pompejańskiej – Różaniec naszą siłą

[…] PS. Nasz poprzedni artykuł o pielgrzymce z Pignataro (nr 15 KRŚ), przeczytasz tutaj. […]