Pielgrzymka z Pignataro

Nasza majowa pielgrzymka do Królowej Różańca Świętego spotkała się u bram Sanktuarium z pewną niezwykle liczną pielgrzymką pieszą. Ujęci liczebnością i pobożnością pielgrzymów, z których przeważającą część stanowili mężczyźni, postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o niej.


pielgrzymka pignataroKażdego roku, 5 maja, kiedy zegar wybije północ, z małego miasteczka Pignataro Maggiore (na północ od Neapolu) w pieszą pielgrzymkę do Pompejów wyrusza kilkaset osób. Pragną dziękować Maryi za Jej bezcenne wstawiennictwo w czasie II wojny światowej.

Nie straszny jest im upał i 90 kilometrów do pokonania. Idą, śpiewając: „Chwała Maryi!”, a mieszkańcy okolicznych wiosek chętnie oferują im jedzenie oraz nocleg.

pielgrzymka pignataroCelem pątników jest dotarcie do bazyliki, by pokonać na kolanach całą nawę boczną i ucałować schodki przed ołtarzem Najświętszej Dziewicy. Pielgrzymi mogliby już wtedy powrócić do domów, ale pozostają na nocnym czuwaniu, aby 8 maja, w samo południe, uczestniczyć w modlitwie dziękczynnej.
pielgrzymka pignataroTen piękny zwyczaj trwa prawie nieprzerwanie od 1945 roku. Wszystko za przyczyną grupy żołnierzy z owego małego miasteczka, którzy zostali wysłani na front. Żarliwie modląc się, prosili Maryję, aby pomogła im cało i zdrowo powrócić do swoich rodzin.

Żołnierze obiecali, że w zamian pójdą w pieszą pielgrzymkę do Jej sanktuarium w Pompejach.

Matka Boża wraz z Chrystusem wysłuchali tych próśb.

pompeje-pielgrzymi
Od tego czasu coraz więcej osób uczestniczy w tej swoistej wędrówce; ostatnia liczyła aż 700 pątników! Jest to dość  imponująca liczba, ponieważ cała wioska liczy ok. 6 tysięcy mieszkańców. Wiele rodzin, tak jak np. Angelina Magliocca, udaje się na pielgrzymkę od wielu lat, dziękując Maryi za uratowanie bliskich. Pątnicy proszą również o nowe łaski i nie wyobrażają sobie przerwania tej pięknej tradycji, liczącej już 70 lat!

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Przeczytaj ten artykuł w KRŚ!

krs-15

Lub kliknij na obrazek i obejrzyj strona po stronie.

2 thoughts on “Pielgrzymka z Pignataro

  1. Pingback: Film pompejański | Różaniec naszą siłą!

  2. Pingback: Film pompejański – dołącz do realizacji! – Nowenna pompejańska

Zostaw odpowiedź