Śmierć i różaniec

Ile to razy, modląc się na różańcu, powtarzaliśmy słowa: „Módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci”? Śmierć tak często przychodzi znienacka, zaskakuje i… obyśmy w tej godzinie byli gotowi na spotkanie z Panem! „Od nagłej i niespodzianej śmierci – wybaw nas. Panie!”. Nie jest ważne, ile masz lat. Pomyśl już teraz, by przygotować się na tę godzinę. 

Możesz dołączyć do Apostolstwa Dobrej Śmierci. Będąc w tej wspólnocie prosimy Boga – przez modlitwę i ofiarę – o wytrwanie w łasce uświęcającej, o łaskę nawrócenia dla grzeszników oraz świętą śmierć.

Termometr, flaga i różaniec

Spójrzmy na powyższe zdjęcie. To Lhotse, czwarta co do wielkości góra na świecie. To na niej w 1989 r. zginął Jerzy Kukuczka, kiedy pękła podtrzymująca go lina. Był tylko 200 metrów od szczytu.

Stanisław Latałło – kadr z filmu „Ślad”

Piętnaście lat wcześniej na Lhotse zginął Stanisław Latałło, operator filmowy. Po tym tragicznym zdarzeniu, w 1978 r., jego matka otrzymała różaniec od Jana Pawła II. Kiedy w 1980 r. polska wyprawa udawała się na Mount Everest, przekazała ten papieski różaniec kierownikowi wyprawy, Andrzejowi Zawadzie, z prośbą, aby „wnieść go jak najwyżej”. Ta niecodzienna misja dodatkowo motywowała alpinistów. 17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi w historii weszli zimą na ośmiotysięcznik. Na szczycie góry pozostawili termometr, polską flagę i papieski różaniec. 

 

Prawem zdobywców szczytu jest zabranie pamiątek po poprzednikach. Kolejnym zdobywcą okazał się Martin Zabaleta, który jako pierwszy Bask zdobył Mount Everest. Różaniec zabrał ze sobą i podarował swojej wierzącej mamie. Różaniec pozostał w jego rodzinie, a przez krótki czas był częścią wystawy, gdzie można go było oglądać w specjalnej gablocie. 


Dostęp do tej strony jest ograniczony.Dołącz do strefy członkowskiej

Zostając pełnoprawnym członkiem uzyszkasz natychmiastowy dostęp do płatnych materiałów.

Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Zostaw odpowiedź

Poznaj…

Królową 

Różańca

Świętego!