Zazdrość

Siedem grzechów głównych - zazdrość

„Zobaczyłem też, że wszelki trud i wszelkie powodzenie w pracy rodzi u bliźniego zazdrość. I to jest marność i pogoń za wiatrem. Lepsza jest jedna garść pokoju niż dwie garści bogactw i pogoń za wiatrem”

(Koh 4, 4-6)

Będąc w pewnej miejscowości, usłyszałem taką oto historię o dwóch sąsiadach, mieszkających płot w płot.

Od dzieciństwa ze sobą rywalizowali: najpierw o to, kto ma lepsze zabawki, rower, motor, później, kto szybciej będzie mieć samochód, żonę, piękny dom… Kiedy przejęli interesy po rodzicach, zaczęło się prawdziwe współzawodnictwo, ponieważ ich rodziny działały w podobnych branżach. Obaj rozbudowywali swoje przedsiębiorstwa. Kiedy pierwszy zmodernizował cały zakład, drugi zrobił to samo i kupił sobie jeszcze nowy model luksusowego samochodu. Pierwszy nie mógł zostać w tyle, nabył więc sobie jeszcze droższy samochód i nowoczesne maszyny na dokładkę. Nie minęło wiele czasu, a drugi pokazywał mieszkańcom miasteczka jeszcze nowsze maszyny. Na zmianę modernizowali wyposażenia firm, dbając przy tym o rozgłos, by nikt w okolicy nie miał wątpliwości co do tego, kto jest najbogatszy i posiada najbardziej rozwiniętą działalność. Co ciekawe, obaj przedsiębiorcy nie rozmawiają ze sobą, a ich rodziny omijają się szerokim łukiem, mimo że żyją w sąsiedztwie.

Ktoś powie, że to dobry przykład współzawodnictwa, które staje się impulsem do rozwoju i zarazem jest wzorem zdrowej przedsiębiorczości. Tu jednak rywalizacja przybrała zawrotne tempo: wydatki goniły wydatki i, jak się okazało, finansowanie pochodziło z obficie zaciąganych kredytów. Współzawodnictwo przeniosło się więc na inne pole: kto pierwszy spłaci tak olbrzymie kwoty? Albo… kto pierwszy nie zbankrutuje? Pętla kredytów jest tak wielka, że w razie losowego wypadku ich rodziny mogą utracić bardzo wiele – majątek i przede wszystkim… pozory, budowane z takim mozołem całymi latami.

Myślę, że wielu z nas zna podobne historie… – Kto ma ładniejszy dom, samochód, wakacje w lepszym miejscu.

Gdzie kryje się błąd?

Z pewnością kluczem do zrozumienia tej sytuacji jest chciwość (zob. w pierwszej części naszego cyklu w numerze 16 KRŚ), ale widać też, że głównym bodźcem jest zazdrość, jeden z grzechów głównych, który może pociągać za sobą także zawiść, nieumiarkowanie, obmowę, cudzołóstwo i wiele innych negatywnych duchowo zachowań.

Badania psychologiczne wykazują, że zazdrość najczęściej obejmuje sprawy materialne (pieniądze, majątek), w drugiej kolejności sprawy rodzinne (udany związek, mąż/żona, rodzina), w ostatniej status społeczny (wykształcenie, stanowisko, przyjaciele, popularność). Jeśli jesteśmy skłonni do zazdrości, odczuwamy dyskomfort na widok ludzi, którzy są od nas bogatsi, lepiej sytuowani, piękniejsi, bardziej lubiani. Po prostu chcielibyśmy być na ich miejscu. To rodzi czasem zawiść, obmowę i złorzeczenie, by osoby te straciły wszystko.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Przeczytaj ten artykuł w Królowej Różańca!

Kliknij na obrazek i obejrzyj strona po stronie!

"Królowa Różańca Świętego" numer 21

Zostaw odpowiedź