Dwie Heleny

Dwie Polki, dwie emigrantki, dwie religie.  I dwa różne światy. Między nimi zaś przepaść. 

Heleny, polskie dziewczyny urodzone w drugiej połowie XIX wieku. Dzieliło je równo 16 lat. Obie przyszły na świat w najpiękniejsze chrześcijańskie święto – Boże Narodzenie. Jedna w biednej chłopskiej rodzinie w Korczynie w roku 1888, druga w biednej kupieckiej żydowskiej rodzinie na Kazimierzu w Krakowie w 1872 r. 

Obie doznały biedy, obie od dziecka ciężko pracowały. Ich rodziny nie były w stanie dać im ani wykształcenia ani posagu. Praktycznie nie otrzymały nic na swoją drogę życiową. 

A jednak Helena urodzona w biednej wsi Korczyna otrzymała coś co sprawiło iż modlą się do niej tysiące rodaków. Zaś Helena Rubinstein urodzona na biednym Kazimierzu otrzymała coś co sprawiło iż stałą się synonimem luksusu i bogactwa. Co to było?

Były to wartości wyniesione z domu. Helena Pelczar wyniosła z domu głęboką pobożność i wiarę. Od dziecka nauczona różańca i modlitw uczyła wiejskie dzieci pacierza i katechizmu.  Była przykładem cierpliwości i spokojnego znoszenia cierpień, głodu i niewygód. Zachowała także prawdziwą pogodę ducha i radość Bożego dziecka gdy biegała po łąkach pasąc krowy ze śpiewem i modlitwą na ustach. 

Helena Rubinstein także wyniosła wartości z domu. Były to rywalizacja, ambicja, dążenie do posiadania jak największych dóbr. Uczona od dziecka handlu musiała być sprytna i przebiegła. Nauka dotyczyła także oszustw i kłamstw, z których Helena słynęła. Często, jak mówią ci co ją znali, gubiła się w kłamstwach na których budowała swoją pozycję w świecie. 

Obie Heleny musiały wyjechać za chlebem na emigrację. W różnych kierunkach. Pelczar do USA, Rubinstein do Australii. Co zrobiły z wartościami wyniesionymi z rodzinnych domów? 


To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o