Dziękczynienie za 25 lat opieki bł. Bartłomieja Longo

W niedzielę, 14 października fraternia bł. Bartłomieja Longo w Warszawie świętowała 25 lat opieki swojego patrona. 

Uroczystość jubileuszowa była tym wspanialsza, że tego dnia odbyły się również obłóczyny i pierwsze profesje kilkunastu członków naszej wspólnoty. Fraternia powiększyła się o pięć osób, które wraz z przyjęciem dominikańskiego habitu i Reguły rozpoczęły roczny okres nowicjatu. Dziesięcioro nowicjuszy złożyło pierwsze profesje, zobowiązując się tym samym do życia zgodnie z Regułą przez następne trzy lata. Obrzęd obłóczyn i przyrzeczeń odbył się podczas uroczystej jutrzni.

Kolejnym punktem wspólnego świętowania była Msza Święta sprawowana w kościele św. Jacka. Asystent fraterni, o. Adam Sulikowski, w homilii przybliżył krótko historię nawrócenia bł. Bartłomieja. Zwrócił uwagę, że niegdysiejszy zagorzały wróg Kościoła został gorliwym apostołem różańca świętego i tercjarzem dominikańskim. Następnie odbył się wykład dr hab. Barbary Strzałkowskiej, przedstawiający mechanizm działania pokusy na przykładzie historii upadku pierwszych ludzi w Biblii. Uroczystość zakończyła się agapą, na której nie zabrakło jubileuszowego tortu. Razem z nami świętowali także świeccy dominikanie z innych fraterni, rodziny i zaproszeni goście.

Wraz z kilkunastoma innymi fraterniami z całej Polski otrzymaliśmy patrona, można powiedzieć, odgórnie. W 1993 roku Rada Prowincjalna postanowiła o zatwierdzeniu obecnych lub nadaniu nowych patronów. Przed tą reformą wiele fraterni, w tym nasza, nosiło imię Matki Bożej. Na razie nie dotarliśmy do jednoznacznych przekazów czy dokumentów wyjaśniających kwestię wyboru.

Chociaż bł. Bartłomiej został nam niejako narzucony, było to wydarzenie opatrznościowe.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o