Królowa Wszechświata i dusz czyśćcowych

1 listopada 1937 roku cztery przyjaciółki w wieku 12–14 lat: Anna Schulte, Greta i Maria Ganseforth oraz Susanna Bruns udały się do kościoła w Heede, małej wsi niedaleko granicy holenderskiej. Chciały pomodlić się za dusze czyśćcowe i ofiarować za nie odpusty. Gdy po nabożeństwie wracały do domów, w pobliżu parafialnego cmentarza ukazała im się świetlista postać Kobiety z Dzieckiem na ręku. Działo się to w smutnym czasie, gdy Hitler był w Niemczech u szczytu władzy.

Dziewczynki powiadomiły o tym niezwykłym wydarzeniu proboszcza, ks. Staelberga, twierdząc, że objawiła im się Maryja z Dzieciątkiem Jezus. Wiadomość o cudownym widzeniu została odebrana przez mieszkańców wioski i księdza z niedowierzaniem, a nawet rozbawieniem. Niczym nie zrażone przyjaciółki następnego dnia udały się o tej samej godzinie na miejsce objawienia. Tym razem piękna Pani w welonie na głowie, ubrana w białą, przepasaną sznurem suknię, przyszła sama. Unosiła się na chmurze między dwoma cyprysami z rękami złożonymi do modlitwy, a na jej skroniach lśniła złota korona. I jak za pierwszym objawieniem – milczała.

Maryja przemieniła życie dziewczynek

Mieszkańcy wioski nadal nie chcieli wierzyć, że to sama Matka Boża objawiła się dziewczynkom. Jednak zauważyli zmianę u przyjaciółek. Zrezygnowały one z przyjemności i rozrywek, długo i żarliwie modliły się, niecierpliwie oczekując godziny, o której miała przyjść niebiańska Pani. Wewnętrzna przemiana dzieci zaczęła powoli przemawiać do wioskowej społeczności. Także ksiądz Staelberg pomyślał, że coś musi być tu „na rzeczy”.

Cztery widzące z Heede
Cztery widzące z Heede

8 listopada dziewczynkom towarzyszył już kilkutysięczny tłum, a wśród wiernych byli także kapłani. Ksiądz Herkenhoff opisał widzenie następująco: „Wtem, zupełnie niespodziewanie, dziewczynki upadły na kolana, wszystkie naraz, uprzednio nie dawszy sobie żadnych sygnałów. Zadały kilka pytań zjawie. Po około piętnastu minutach, podczas których pozostawały zupełnie sztywne, z oczami utkwionymi w konkretnym punkcie i nie odpowiadające na żadne zawołania i pytania zebranych dookoła, zauważyłem, że Greta spojrzała nagle w bok. Dziewczynki oznajmiły, że Maryja odeszła. Greta powiedziała: „Matka Boża była bardzo smutna…”. Na pytanie Grety, jak się mają zwracać do przybyłej Pani, Maryja odparła: „Nazywajcie mnie Królową Wszechświata i Królową biednych Dusz Czyśćcowych”. Maryja powiedziała także, że chce być czczona przez odmawianie „Litanii loretańskiej”.

Przez trzynaście dni Maryja ukazywała się dziewczynkom codziennie, ale 14 dnia listopada zostały one zabrane i przetransportowane przez Ge­stapo do zakładu psychiatrycznego w Göttingen. Podobnie jak w przypadku pastuszków w Fatimie próbowano je brutalnie zastraszyć, aby wyparły się tego, co widziały. Trwające wiele tygodni próby przekonania dziewczynek, że powinny odstąpić od swoich „niedorzecznych” zachowań, spełzły na niczym. Ostatecznie uznano, że są zdrowe na ciele i umyśle, ale wydano im zakaz zbliżania się do miejsca objawień. Po zwolnieniu przez Gestapo dziewczynkami zainteresowali się przedstawiciele Kościoła katolickiego, którzy skierowali je na czterotygodniowy pobyt w szpitalu Najświętszej Maryi Panny w Osna­brücku. Ponieważ nie poddawano ich tam dalszym badaniom, dziewczynki dobrze wspominały ten czas. Gdy wróciły do rodzinnej wioski, kierowani strachem rodzice nie pozwolili im więcej chodzić w okolice cmentarza. Mimo to dziewczynki pozostawały w przekonaniu, że muszą znowu „odwiedzić” Matkę Bożą…

Pierwsze objawienie po przerwie nastąpiło 2 lutego 1938 roku. Od tego czasu Maryja ukazywała się przyjaciółkom, kiedy wychodziły na podwórze, z którego można było zobaczyć cmentarz. Zawsze wtedy odmawiały różaniec. Wiosną 1939 roku Greta Ganseforth otrzymała stygmaty. W tym samym czasie dziewczęta zostały przymusowo wcielone do niemieckiej armii jako pielęgniarki.

W styczniu 1940 roku przyjaciółki znowu powróciły na miejsce objawień. W październiku Maryja przekazała im wiadomość dla Ojca Świętego, która została umieszczona w zapieczętowanej kopercie i przekazana bezpośrednio papieżowi, Piusowi XII, przez biskupa Berninga.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o