Małe Pompeje w Świętem

Zaintrygowani przysłanymi nam przez panią Barbarę Benedykt informacjami o kościele we wsi Święte na podkarpaciu, który przypomina pompejańską bazylikę, oraz umieszczoną w ołtarzu głównym płaskorzeźbą na wzór Matki Bożej Pompejańskiej, udaliśmy się w to miejsce z pokazem filmu „Tajemnica Nowenny Pompejańskiej”. Na miejscu przekonaliśmy się na własne oczy iż świątynia jest jakby miniaturą pompejańskiego kościoła, zaś płaskorzeźba o bardzo ciekawej lecz nie do końca zbadanej historii, wydaje się być rzeczywiście wzorowana na pompejańskim obrazie.

Czy tak jest? Jak powiedział ksiądz proboszcz Lesław Kubicki historia płaskorzeźby, która przybyła tutaj po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich, jest cały czas jeszcze badana. Pewne fakty są nadal nie znane, przeplatające się wątki historyczne zdają się wskazywać na dwa różne obrazy z pierwotnej parafii, które tradycja ustna „połączyła” w jeden, z czego wynikają pewne niejasności.

Czy uda się rozwiązać zagadkę pochodzenia obrazu? Odpowiedź powinna przynieść zaplanowane w niedalekiej przyszłości prace konserwacyjne. Jednak dla nas najważniejsze jest to, że płaskorzeźba odnosi się do cudownego pompejańskiej wizerunku, innego niż pozostałe obrazy Matki Bożej Różańcowej a przez to rozpoznawanego w całym katolickim świecie jako wizerunek obdarzony szczególnymi łaskami.

Dziękujemy ks. proboszczowi za miłe przyjęcie oraz pani Barbarze za podjętą inicjatywę. Jak nas poinformowali, w parafii rozpoczną się nabożeństwa pompejańskie – zaplanowano na nie 26 dzień każdego miesiąca! Miejscowość Święte położona jest k. Radymna (w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej). Mieszkańców tych okolic w imieniu parafii serdecznie zapraszamy!

red.

 

5
Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
5 Wątki komentarzy
0 Wątki z odpowiedziami
0 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze comment thread
1 Autorzy
Dorota Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback
ZAPROSZENIE! Pompejański dzień skupienia w święto Matki Boskiej Częstochowskiej – Nowenna pompejańska

[…] Małe Pompeje w Świętem […]

trackback
(aktualizacja) Twój udział w zamówieniu relikwiarza dla wyjątkowej postaci – Nowenna pompejańska

[…] 1. O tej parafii pisał dwumiesięcznik „Królowa Różańca Świętego” – zobacz tutaj. […]

Dorota
Gość
Dorota

Ja bym bardzo chciała pojechać, ale niestety nie mogę niestety nie mogę i bardzo mi smutno z tego powodu proszę o modlitwę wszystkich którzy mogą pojechać i mogą powiedzieć o sobie że są szczęśliwcami, a ci którzy mogą pojechać a nie zrobią tego z byle powodu będzie im bardzo szkoda.

trackback
Pompejański dzień skupienia w święto Matki Boskiej Częstochowskiej - TV Podkarpacka

[…] Miejsce spotkania to parafia w miejscowości Święte k. Radymna. w województwie podkarpackim. Już kilkakrotnie pisaliśmy o niezwykłym, nieznanym wizerunku Matki Bożej Pompejańskiej w parafii w tej miejscowości. Choć nie do końca jest znana jego historia, to wiadomo, że ta kopia obrazu pompejańskiego znalazła się w tym kościele po II wojnie światowej. Odwiedziliśmy to miejsce, zobacz artykuł: http://rozaniec.info/male-pompeje-w-swietem/ […]

trackback
Zaproszenie na transmisję z Mszy św. przed obrazem Matki Bożej Pompejańskiej! – Nowenna pompejańska

[…] Małe Pompeje w Świętem […]

Zanim skopiujesz, napisz do nas.