Maria z Ágredy

Ile można oczekiwać od przeszło trzytysięcznej wioski gdzieś na hiszpańskiej prowincji? Być może niewiele. Ale w Ágredzie znajdziemy zabytkową architekturę, firmę reprezentującą przemysł motoryzacyjny, klub piłkarski, jak również dom i klasztor jednej z najbardziej wpływowych kobiet w historii Hiszpanii – siostry Marii od Jezusa, znanej powszechnie jako Maria z Ágredy.

Czy jej oddziaływanie opierało się wyłącznie na potędze jej modlitwy? Kiedy któregoś czerwcowego wieczoru przekraczałem granice jej rodzinnej miejscowości, wiedziałem, że w budynku zgromadzenia zakonnego nie znajdę wyczerpującej odpowiedzi. Musiałbym pojawić się w amerykańskich koloniach korony brytyjskiej, by sprawdzić, jak owa mistyczka prowadziła ewangelizację wśród Indian dzięki darowi bilokacji. Musiałbym przewertować tysiące stron dokumentów procesu beatyfikacyjnego, by uświadomić sobie, jak postrzegali ją współcześni jej ludzie. Musiałbym przenieść się w czasie o parę wieków wstecz, by poznać, ile odwagi trzeba było dla ochrzczenia zakonu imieniem Niepokalanego Poczęcia na ponad 200 lat przed ogłoszeniem tego faktu jako dogmatu wiary. Mogłem jednak w ten czerwcowy wieczór poczuć się jak król Filip IV przybywający do Ágredy w 1640 r., tak samo zaintrygowany i wyczekujący, z dala od swoich włości szukający porady i umocnienia.

Zanim udałem się na spoczynek, tego dnia czasu starczyło mi tylko na szybki spacer po okolicy. To, co najlepsze zostawiłem sobie na deser. Po przebudzeniu długo zwlekałem jednak z wizytą.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o

Zanim skopiujesz, napisz do nas.