Maryja… rozwiązuje węzły

Nie wiem, czy Matka Boża Rozwiązująca Węzły stała się bardziej popularna od czasu wyboru papieża Franciszka, ale wiem, że kilku moich angielskich znajomych, którzy tak jak i ja wykonują różańce, zaczęło szerzyć nabożeństwo do tej właśnie Maryi, która jest tak bliska sercu Ojca Świętego.

Obraz Maryi rozwiązującej węzły
Obraz Maryi rozwiązującej węzły

Wizerunek Madonny jest pochodzenia niemieckiego i przedstawia Matkę Bożą, która rozwiązuje supły na wstędze podawanej przez aniołów. Chociaż obraz pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku, koncepcja Maryi Rozwiązującej Węzły jest dużo starsza. Św. Ireneusz z Lyonu, który był uczniem świętego Jana Ewangelisty, napisał: „Ewa swoim nieposłuszeństwem zawiązała węzeł hańby dla ludzkości, a Maryja poprzez pokorę i posłuszeństwo, rozwiązała go”.
Oto, co mówi papież Franciszek o tym obrazie: „Wszyscy mamy jakieś węzły w sercu, potknięcia i niepowodzenia, wszyscy czasami musimy borykać się z problemami w życiu. Nasz kochający Bóg, który darzy łaską wszystkie swe dzieci, chce, abyśmy mieli w Niej nasze oparcie. Chce, abyśmy powierzyli Jej węzły tworzone przez nasze codzienne problemy i nieszczęścia powstrzymujące nas od dotarcia do Boga. Chce, aby Ona mogła je rozwiązać i przyprowadzić nas bliżej do Syna Bożego, Jezusa. Taką właśnie wymowę ma ten obraz”.
Odkrywając nabożeństwo do Maryi Rozwiązującej Węzły, Franciszek, wówczas jeszcze biskup pomocniczy Buenos Aires, propagował je wśród ludzi, z którymi się spotykał. I jeszcze przed swoją elekcją ułożył modlitwę, która – moim zdaniem – może stać się popularna jako codzienna modlitwa albo jako jedna z modlitw odmawianych po różańcu:

Modlitwa do Maryi rozwiązującej węzły:

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

1
Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Wątki z odpowiedziami
0 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze comment thread
0 Autorzy
Gdy zbliża się cierpienie… | czuciewiary Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback
Gdy zbliża się cierpienie… | czuciewiary

[…] Poczytasz o tym troszkę, Klikając TUTAJ […]