Matka Boża od Cudów

Wiadomość o nagłym nawróceniu krewnego Rotszylda, bankiera i jednego z najbogatszych Żydów XIX-wiecznego świata, natychmiast rozniosła się i wywołała wielkie poruszenie w całej Europie.

Tę wzruszającą historię opowiadał swoim seminarzystom ks. Stefano Ignudi. Był on wykładowcą na Uniwersytecie Teologicznym w Rzymie, oddalonym zaledwie 15 minut drogi od kościoła, gdzie wydarzyło się to cudowne nawrócenie młodego Żyda. Jednym ze słuchaczy ks. Stefano był polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Opowieść ta zrobiła na nim ogromne wrażenie.

Alfons Ratisbonne urodził się w 1814 roku i pochodził z rodziny bankowców ze Strasburga. Jego rodzina borykała się z olbrzymią traumą. Otóż starszy brat Alfonsa nie dość, że nawrócił się na katolicyzm, to jeszcze został księdzem. Oznaczało to całkowite zerwanie więzi rodzinnych. Dla bogatej żydowskiej rodziny Teodor był przekleństwem, został wyrzucony, wydziedziczony i nawet nie wolno było o nim rozmawiać. Cała nadzieja bankierskiego rodu skupiła się więc na młodszym synu i wiązano z nim wielkie nadzieje. Nie był religijnym Żydem i tak jak cała rodzina żywił wielką niechęć do katolicyzmu w związku z konwersją brata. Miał już 27 lat i narzeczoną, kiedy postanowił wybrać się na wakacje do Włoch. Podczas pobytu w Rzymie Ratisbonne odwiedził bliskiego przyjaciela Gustawa de Bussieres. 

Gustaw był protestantem i kilkakrotnie próbował na próżno nawrócić Alfonsa. W jego domu Alfons został przedstawiony bratu Gustawa Teodorowi, który niedawno przeszedł na katolicyzm. Teodor de Bussieres był gorliwym neofitą, co nie podobało się Alfonsowi. Pomiędzy mężczyznami wywiązała się religijna dysputa, którą później opisał sam Alfons:

„Opowiadał mi on o wielkości katolicyzmu. Odpowiadałem mu ironicznie zarzutami, które sam wyczytałem lub też często słyszałem. Wreszcie rzekł mi pan de Bussieres:

– Ponieważ pan potępia przesądy i wyznaje twierdzenia liberalne, miałby pan odwagę poddać się niewinnej próbie, by wziąć przedmiot, który panu dam?… Oto on! Jest to medalik Najświętszej Dziewicy. To wydaje się panu śmieszne, prawda? A jednak ja uważam go za bardzo skuteczny.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o