Matka Boża Szybkiej Pomocy

Czasem potrzebujemy szybkiej pomocy z nieba. Jak zwykle niezastąpiona jest tutaj Matka Najświętsza. Mało kto jednak wie, że ma Ona nawet specjalny tytuł, którego możemy używać, prosząc Ją o pomoc.

Historia tytułu Matki Bożej od Szybkiej Pomocy bierze swój początek we Francji z końca rewolucji francuskiej. Matka Michel, urszulanka, otrzymała list od swoich sióstr z Nowego Orleanu (USA) z prośbą o pilne przybycie i pomoc. Siostra zwróciła się do swojego biskupa o zgodę na wyjazd za ocean. Niestety otrzymała odmowną odpowiedź z sugestią, że tylko sam papież Pius VII może taką zgodę wyrazić. Jak jednak miał to uczynić, kiedy był uwięziony przez Napoleona i nie było z nim żadnego kontaktu, nawet korespondencyjnego?

Mimo wszystko Matka Michel napisała list i jednocześnie zwróciła się do Matki Najświętszej pod postacią figury z Dzieciątkiem Jezus: „Przenajświętsza Dziewico, jeśli uzyskam szybką, pozytywną odpowiedź na mój list, obiecuję w Nowym Orleanie oddawać Ci cześć jako Matce Szybkiej Pomocy”. List jakimś cudem dotarł do papieża, a ten dał siostrze pozytywną odpowiedź i błogosławieństwo na wyjazd. Matka Michel kazała więc wyrzeźbić figurę podobną do tej, przy której się modliła, i 30 grudnia 1810 roku przypłynęła wraz z nią do Ameryki. Posąg trafił do kaplicy urszulanek i zyskał rozgłos wśród miejscowych, że Maryja wyjątkowo szybko pomaga w ważnych sprawach. Wiernych i pielgrzymów z roku na rok przybywało w urszulańskiej kaplicy. 

Dwa lata później Maryja od Szybkiej Pomocy okazała swoją moc w Orleanie. Okolice klasztoru były pustoszone przez ogromny pożar. Gdy zaczął się on zbliżać do zabudowań klasztornych, zarządzono ewakuację sióstr. Choć wiatr gnał płomienie w stronę urszulanek, zakonnice wystawiły w oknie figurę Maryi, a Matka Michel głośno się modliła: „Matko Szybkiej Pomocy, jeśli nie pośpieszysz nam z pomocą, zginiemy!”. Wiatr natychmiast zmienił kierunek i klasztor wraz z otaczającymi go zabudowaniami został uratowany. Pożar też zaczął zaraz słabnąć. Wieść o tym wydarzeniu szybko rozniosła się po Nowym Orleanie. 


Dostęp do tej strony jest ograniczony.Dołącz do strefy członkowskiej

Zostając pełnoprawnym członkiem uzyszkasz natychmiastowy dostęp do płatnych materiałów.

Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o