Matka Boża w świątyni ukryta…

Matka Boża w świątyni ukryta…

Dzikim ptakom i zwierzętom Bóg pokarmy daje

Dla dzikich się grzeszników sam pokarmem staje

Tak świętego bankietu w dzikowskim obrazie

Józef pilnuje z Panną niepodległą skazie

Zwykła – niezwykła Rodzina

Święta Rodzina z Nazaretu w oczach ówczesnych była postrzegana jako jedna z wielu. Ona, Maryja, zajmowała się prowadzeniem domu; On, Józef, był cieślą z trudem pracującym na utrzymanie rodziny. Syn, Jezus, kiedy dorósł, pomagał ojcu w warsztacie… Spośród mieszkańców Nazaretu nie wyróżniało Ich nic. Dopiero po latach ludzie zrozumieli, że była to rodzina niezwykła; rodzina, w której wychował się Zbawiciel świata.

Kult Świętej Rodziny najprawdopodobniej zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, który w Boże Narodzenie 1223 roku w skalnej grocie w Greccio po raz pierwszy w historii Kościoła przygotował żłóbek. Odtąd Świętą Rodzinę czczono w różnych regionach Europy, a jej kult upowszechnił się w XVII wieku.

Artyści często w swoich malarskich przedstawieniach podejmowali ten temat. Michał Anioł, Rubens, Rembrandt, Poussin, Murillo – to tylko nieliczni, którzy utrwalili na płótnie swoje wyobrażenia Maryi, Jezusa i Józefa. W tarnobrzeskim kościele oo. dominikanów można też zobaczyć wizerunek Świętej Rodziny, który z kolei znany jest tutaj jako cudowny obraz Matki Bożej Dzikowskiej.

Perła ziemi tarnobrzeskiej

Malowidło powstało najprawdopodobniej we Flandrii w pierwszej połowie XVI wieku. Nie znamy nazwiska artysty, który namalował obraz. Przedstawia on Matkę Bożę przytulającą Dzieciątko. Po lewej stronie dostrzegamy postać św. Józefa, który – zgodnie z tradycją – został ukazany jako starzec. Jego broda, przyprószona siwizną, podkreśla mądrość i doświadczenie. Józef bywa nazywany „milczącym świętym”, ale jego oczy na dzikowskim obrazie wyrażają zadziwienie wynikające z niewypowiedzianych pytań i bojaźń wobec Bożych tajemnic, które stały się jego udziałem. 

Naszą uwagę przykuwa jednak postać Matki Bożej. Jak pisał J. Myciejski w 1902 roku, „twarz Madonny i Dzieciątko (…) są naprawdę bardzo piękne, a modelunek prawdziwie wytworny i szlachetny. (…) Usta w formie wiśni, traktowanie rzędów, brwi, powiek, bardzo subtelne, a bardzo wybitne i dokładne”. 


To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o