Miłość pod niebem: Oczekiwanie

Pragniesz kochać i być kochanym. Zaczynasz więc modlić się o miłość. Prosisz Boga, by sprawił to i owo… Czy w tym wszystkim jest jednak  dość miejsca na prośbę: Panie, naucz nas modlić się  o miłość…?

Etap 1: Oczekiwanie

Większość z nas ma w pamięci fragment Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian zwany „Hymnem o miłości”. Potrafimy wymienić cechy miłości, które przybliża nam Apostoł. Wiemy, że miłość jest cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości… (zob. 1 Kor 13,1–13). Często powtarzamy frazę: „gdybym miłości nie miał, byłbym niczym”. Uznajemy miłość za największą spośród trzech cnót, zaraz obok wiary i nadziei. Pamiętamy, że naszym zadaniem jest miłowanie Boga i człowieka. Rozprawiamy o miłości małżeńskiej, rodzicielskiej oraz o innych jej rodzajach… Czasem jednak gubimy się, gdy przychodzi nam stanąć oko w oko z pragnieniem kochania i bycia kochanym… Stąd ten tekst oraz płynąca z niego zachęta, by zaprosić Pana Boga do naszych marzeń o miłości i wszystkich etapów ich realizacji.

Każda historia miłości jest inna. Na początku na ogół pojawia się… pragnienie. Chcemy mieć kogoś, z kim będziemy mogli się spotykać, kogo będziemy mogli poznawać i w efekcie z kim będziemy mogli dzielić całe życie. Szukamy chłopaka, dziewczyny. Mamy nadzieję na to, że spotkamy naszą drugą połowę. Ten etap oczekiwania nie jest najłatwiejszy. Tymczasem to już wtedy mamy okazję wcielić w życie zadanie, które postawił przed nami Pan Bóg. Nie tylko we fragmencie: „miłość cierpliwa jest” (1 Kor 13,4), lecz także w różnych innych miejscach Biblii Pan zachęca nas do tego, by kochać cierpliwie. Tak naprawdę dajemy temu wyraz, również czekając na miłość i robiąc to w sposób godny dojrzałego chrześcijanina. Co to jednak oznacza w praktyce?

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o