Mont Saint Michel

To miejsce jest położone niezwykle malowniczo w zatoce w pobliżu kanału La Manche. Aż trudno uwierzyć, że przed ponad trzynastoma wiekami skałę otaczało nie morze, a gęsty las. Podnoszący się poziom wód zalał knieje, zamieniając 92-metrową granitową skałę w wyspę. 

Według podania z początków średniowiecza, ok. 709 roku doszło do objawienia się Michała Archanioła świętemu Aubertowi. Książę wojsk anielskich prosił o zbudowanie kościoła ku jego czci na skale Mont Tombe. Aubert, który posiadał dostojność biskupią, zlekceważył polecenie, nawet mimo kolejnego objawienia. Za trzecim razem Michał Archanioł wypalił palcem otwór w głowie Auberta, pozostawiając go przy życiu. I tak powstała kaplica ku czci św. Michała, a skałę nazwano na cześć Archanioła: Mont-Saint-Michel. Budowie towarzyszyło wiele cudów i znaków. Na przełomie X i XI wieku miejsce stało się siedzibą opactwa benedyktyńskiego. Z czasem powstało wokół miasteczko z licznymi usługami, nakierowanymi na pielgrzymów. I tak przez wieki kościół i klasztor rozwijały się, aż przybrały obecne kształty z wierzchołkiem iglicy sięgającym 170 metrów. Postępujące zamulenie zatoki doprowadziło do przekształcenia wyspy w półwysep. 

Smutne czasy nastały wraz z rewolucją francuską. Świeckie władze przejęły klasztor, zamieniając go w więzienie dla księży, którzy sprzeciwiali się rewolucyjnym porządkom. Nastąpił czas kasaty. Dopiero w 1966 roku, z okazji 1000-lecia przybycia benedyktynów, sprowadzono ich na nowo. W 2001 roku klasztor przekazano Monastycznym Wspólnotom Jerozolimskim.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o