Po co nam Tajemnice Światła?

Modlisz się tajemnicami światła? Czy może uważasz je za zbędne? W trzeciej części naszych rozważań wobec 15 rocznicy opublikowania listu „Rosarium Virginis Mariae” dotkniemy tematu wywołującego czasem spory wśród katolików: tajemnic światła.

Zacznę tu od pewnej sytuacji, jaka mnie spotkała. Około trzy lata temu nasza redakcja została zaproszona na Mszę św. w rycie trydenckim. Było to ubogacające doświadczenie. Tuż po Mszy pod kościołem zebrała się grupka osób na rozmowie, do której zaproszono i nas. Jedna z pań, kiedy zorientowała się, że jesteśmy z „Królowej Różańca Świętego” powiedziała pełnym przejęcia głosem: „Nie piszcie więcej o tajemnicach światła!”. Spytałem, dlaczego. „Bo nie godzi się poprawiać Matki Bożej!”.

Mocno powiedziane, ale jak to się ma do rzeczywistości? Jeśli przyjrzymy się tysiącletniej historii różańca, zauważymy, że ta modlitwa nie ma nadnaturalnego pochodzenia i z czasem ulegała pewnym modyfikacjom. Jako modlitwa złożona z 15 tajemnic istniała przez około pięć wieków, aż do 2002 roku, kiedy Jan Paweł II ogłaszając „Rosarium Virginis Mariae” wprowadził tajemnice światła. Zauważmy tu też, że różaniec jest modlitwą uniwersalną i otwartą na różne formy pobożności: można go odmawiać samodzielnie i we wspólnocie; można dzielić na dziesiątki, można włączać w inne nabożeństwa, funkcjonuje w formie pierwszych sobót, nowenny pompejańskiej i innych. Objawienia maryjne na przestrzeni wieków dowodzą, że jest to modlitwa szczególnie upodobana przez Maryję, a przykłady niezliczonych świętych oraz świadectwa, mówią same za siebie. Jednak poza tym, że słowa Pozdrowienia anielskiego wypowiedział Archanioł Gabriel do Maryi, a Modlitwę Pańską znamy z ust Jezusa, sam schemat modlitwy różańcowej nie został nam dany w jakimś konkretnym objawieniu, lecz powstawał na przestrzeni wieków, ulegając przy tym stopniowym zmianom. Nie możemy więc powiedzieć, że Jan Paweł II dołączając do różańca tajemnice światła „poprawił Maryję”, ale co najwyżej, że uzupełnił tę modlitwę jako jeden z wielu jej reformatorów.

Cóż więc może nam przeszkadzać w odmawianiu tajemnic światła? Rozważmy argumenty wysuwane przeciw tym tajemnicom przez środowiska tradycjonalistyczne W ich argumentacji często pojawia się teza, że różaniec złożony z 15 tajemnic (czyli 150 Pozdrowień anielskich) ma formę doskonałą, zamkniętą, wzorowaną na starotestamentowym Psałterzu, który składa się z 150 psalmów. Jeden z często cytowanych krytyków tajemnic światła, aby podkreślić doskonały, trzyczęściowy podział różańca, używa przymiotnika triune prayer – „trójjedynamodlitwa”. Jednak nie zauważa on, że w najstarszych okresach historii różaniec składał się nawet z 500 zdrowasiek. Nie ma nic złego w tym, iż poprzez analogię do 150 psalmów nadajemy modlitwie różańcowej pewnej symboliki, lecz bądźmy ostrożni w porównaniach. – Określenie „trójjedyna modlitwa” przez odniesienie do Trójcy Świętej, może sprawiać mylne wrażenie, że troista struktura różańca jest obwarowana jakimś dogmatem albo przynajmniej wywoływać poczucie, że czteroczęściowy różaniec nie jest już „tak doskonały”. Tak nie jest – nie zapominajmy, że poruszamy się tu w obrębie jedynie symbolicznym.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

5
Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
5 Wątki komentarzy
0 Wątki z odpowiedziami
3 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze comment thread
5 Autorzy
Gabriela FojcikMaria BarbaraMichałelisazolna@web.dePiotr Kowalczyk Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Kowalczyk
Gość
Piotr Kowalczyk

Dlatego nie odmawiamy, bo żaden papież nie wprowadził ich aktem prawnym równym albo wyższym od bulli, którą wprowadzono 3 „tradycyjne” tajemnice. Papież Jan Paweł II napisał tylko list, w którym zachęcił, zatem to nie jest legalne.

elisazolna@web.de
Użytkownik
elisazolna@web.de

Elisabeth ,
Pszepraszam Serdecznie z gory Pana za krytyke, a czy ustawy sa asz tak bardzo wazne jezeli chodzi o tajemnice swiatla , kazy czlowiek modli sie innaczej i dezyduje sam ktore tajemnice odmawia. ja jestem tego zdania ze warto poswiecic czas na wszyskie tajemnice Rozanca Swietego – Kto odmawia Rozaniec i prosi o jaka kolwiek pomoc to otrzyma ja od Matki Bozej Rozancowej – zachencam wszystkich zainteresowanych
do modlitwy Rozancowej.

.

Michał
Gość
Michał

Kochana redakcjo, nawiązując do stwierdzenia „(…) ta modlitwa nie ma nadnaturalnego pochodzenia” z powyższego tekstu, pragnę zwrócić Waszą uwagę na mało znane (co jest samo w sobie faktem zdumiewającym z uwagi na charakter zjawiska) objawienie Matki Bożej z Las Lajas w Kolumbii. Zupełnie przeczy ono tezie, jakoby fakt, że św. Dominik Guzman otrzymał różaniec bezpośrednio z rąk NMP, jest wyłącznie pobożnym mitem. Owszem, rozmaite sznury modlitewne, np. „różaniec paternoster”, z którego tradycyjna forma różańca wyewoluowała, istniały na długo przed rokiem 1208 (objawienie św. Dominika), ale acheiropoietos z Las Lajas stawia pochodzenie różańca w zupełnie nowym świetle. Zainteresujcie się objawieniem z… Czytaj więcej »

Maria Barbara
Gość
Maria Barbara

Wartosc modlitwy rozañcowej nie jest w prawach, powazaniach, ani w ewolucji jej odmawiania. Wartosc i moc jest w Maryi i naszej wierze , ktora prowadzi nas po tajemnicach Ewangelii. Tajemnice swiatla wzbogacaja nasze podroze duchowe z nasza Matka. Ku radosci Maryi poznajemy piec waznych momentow historii Jej Syna.

Gabriela Fojcik
Użytkownik
Gabriela Fojcik

Osobiście – odmawiając np. Nowennę Pompejańską – nie wyobrażam sobie, abym miała pominąć tajemnice światła. Nigdy nie żałuję tych 20 minut. Dzięki temu można otrzymać wiele światła i widzieć nowymi oczyma. Łatwiej mi dostrzegać zesłane łaski, nawet różniące się od tych, o które prosiłam w nowennie.