Pod Jego stopami ziemia staje się Maryjna.

KTO SZERZY RÓŻANIEC…

Wzorujmy się na rzeszach świętych nauczycieli, prawdziwych apostołów różańca. Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort w „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” uczy, że „Zdrowaś Maryjo” odmawiane dobrze, czyli uważnie, nabożnie i pokornie jest – zgodnie ze świadectwem świętych – wrogiem szatana, którego zmusza do ucieczki; młotem, którego miażdży; jest uświęceniem duszy, radością aniołów, pieśnią wybranych, kantykiem Nowego Testamentu, weselem Maryi i chwałą Trójcy Przenajświętszej. Współcześni „szaleńcy” Maryi, to wielcy święci i błogosławieni: o. Pio, Maksymilian Maria Kolbe, Jan Paweł II, Bartolo Longo – budowniczy sanktuarium różańca świętego w Pompejach. Jego droga do świętości oparta była na natchnieniu, jakie usłyszał w głębi serca: „Kto szerzy różaniec, ten jest ocalony”. Kilka wieków wstecz takie słowa Maryi w swoim sercu usłyszał św. Dominik.

RÓŻAŃCOWA DRABINA

Teraz też na swojej drodze życia spotykamy „szaleńców różańcowych” – można by tak powiedzieć o wielu, którzy różańca nie wypuszczają z rąk. Spotkałam kapłana, który swoim świadectwem zrobił na mnie ogromne wrażenie. Od wczesnych lat dzieciństwa różaniec był dla niego szkołą wytrwałości i gorliwości. W różańcowym korowodzie trwa do dziś.

Swoim życiem pokazuje, czego nauczył się od Maryi i jakie dary Boże za Jej wstawiennictwem otrzymał na przestrzeni swojego życia. Wystarczy go słuchać – mówi o Bogu, o Dziewicy Maryi – spojrzeniem życzliwych, roześmianych oczu i ust; mówi ustami pokoju, nadziei i radości; mówi ustami dziecka. Ubrany w góralski ornat nabożeństwo rozpoczyna w gwarze melodyjną przyśpiewką o Maryi. Nieraz zastanawiałam się, kiedy znajduje czas na codzienne odmawianie całego różańca świętego. Przecież prowadzi rekolekcje w kraju i zagranicą. Wdrożył w życie nowatorską metodę krzewienia idei wesel bezalkoholowych, kulturę trzeźwości i trzeźwego stylu życia, ma wiele osiągnięć w budowaniu wizerunku godnego życia na niwie publicznej i społecznej, rozszerza kult Matki Bożej Bolesnej i Pompejańskiej, i jako asystent kościelny sprawuje opiekę nad nabożeństwem sobót różańcowych, i wiele innych… I – uświadomiłam sobie – to Maryja jest dla nas narzędziem łaski, a czerpiąc z Niepokalanego Serca Maryi, które rodzi nas do miłowania Miłości ponad wszystko, można wiele. I zrozumiałam, że łatwiej temu niezwykłemu kapłanowi budować w swoim  sercu rzeczywistość prawdziwą, stworzoną przez Boga; że łatwiej mu z różańcowej drabiny zahaczyć o Niebo i prowadzić swoją trzódkę do zmartwychwstania w Królestwie Boga.

Ołtarz

NIEGASNĄCE PRAGNIENIE

Ksiądz prałat Władysław Zązel, bo o nim mowa, od 37 lat jest proboszczem w parafii Najświętszego Imienia Maryi w Kamesznicy w diecezji bielsko-żywieckiej. W swoim życiu zawsze dostrzega dyskretną obecność Maryi. Niegasnące pragnienie sławienia Jej imienia sprawia, że pod jego stopami ziemia staje się Maryjna. O różańcu i o roli tej modlitwy, mówi tak:

„Wszystko zaczęło się pod strzechą rodzinnego domu. W mojej pamięci pozostał obraz, kiedy w pierwsze piątki miesiąca mama przystrajała ołtarzyk z Najświętszym Sercem Pana Jezusa i przy zapalonych świecach, całą rodziną (a klęczało nas ośmioro) odmawialiśmy akt poświęcenia i intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Znane było nam dzieciom, że rodzice należeli do Żywego Różańca i w pierwszą niedzielę wymieniano tajemnice. Zawsze widzieliśmy mamę z różańcem, nawet wtedy, gdy wychodziła w pole do roboty, czy do pasienia owiec i krów. Wieczorami mimo zmęczenia, klękała z ojcem, zachęcając sercem nas – gromadkę małych dzieci – do odmawiania modlitwy różańcowej. Byłem już kapłanem, a mama często pytała: »Synu, czy zmówiłeś już różaniec?«. Każdy przyniesiony do domu przez ojca obraz z pielgrzymek z Kalwarii Zebrzydowskiej, Ludźmierza czy z Częstochowy, otaczany był w domu wielką czcią.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o