Różaniec modlitwą rodziny

Czas Świąt Bożego Narodzenia najczęściej i najchętniej spędzamy w gronie rodziny. 
Niech będzie on dla nas okazją do refleksji 
nad tym, jakie miejsce Jezus zajmuje w naszym domu. Czy jako rodzina pielęgnujemy naszą wiarę i miłość do Niego poprzez wspólną modlitwę?

Największym problemem naszych czasów jest to, że ludzie, niezależnie od wieku, ciągle nie mają czasu. Dorośli pracują od rana do wieczora, rzadko bywając w domu, a dzieci i młodzież po szkole mają sporo zajęć dodatkowych. Rodzice nieraz w ciągu dnia nawet nie widują się ze swoimi dziećmi. Brakuje czasu na rozmowę, a co dopiero na wspólną modlitwę. Jeśli zdarza się, że wszyscy razem znajdują się w domu to najczęściej każdy siedzi przed telewizorem, przy komputerze, czy też z tabletem lub smartfonem w ręku, przenosząc się w wirtualny świat. Jak zmienić tą rzeczywistość?
Warto zacząć od wspólnego odmawiania chociaż jednej dziesiątki różańca. Św. Jan Paweł II pisał w liście o różańcu, że „rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje”. Tym, który jednoczy jest Jezus. On jest w centrum modlitwy różańcowej, podczas której rozważamy tajemnice Jego życia. A więc, gdy cała rodzina odmawia różaniec to zaprasza Jezusa, by był w centrum ich życia, uświęcając każdy dzień i wszystkie czynności. W tej rodzinnej modlitwie nigdy nie brakuje Maryi, bo tam gdzie jest Jezus, tam jest także Jego Matka. Ona najlepiej pomaga w poznawaniu Jezusa, pogłębianiu miłości do Niego, budowaniu bliskiej relacji z Nim. Natomiast kiedy zbliżamy się do Jezusa, zbliżamy się też do naszych najbliższych, umacnia się nasza wzajemna miłość, jedność, życzliwość.

Zachęcam do tego, by przekazać najmłodszym istotę tych wyjątkowych dni w Kościele, jakie będziemy przeżywać w najbliższym czasie: Świąt Bożego Narodzenia, Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), Chrztu Pańskiego i Ofiarowania Jezusa w Świątyni. Niech nie kojarzą świąt tylko z dniami wolnymi od szkoły, prezentami, zakupami, choinką, ale wiedzą, że to Jezus jest w tym czasie najważniejszy.

Wydarzenia, jakie świętujemy można dzieciom wytłumaczyć właśnie za pomocą tajemnic różańcowych, rozważając je i łącząc ze wspólną modlitwą. Kiedy już od najmłodszych lat dzieci nauczą się modlitwy różańcowej to będą ją kontynuować w swoim dalszym życiu, doświadczając wstawiennictwa i opieki Matki Bożej. Ale podstawą jest to, by dać dzieciom przykład modlitwy. To nie może być przymus. Dziecko patrząc na rodziców, chce ich naśladować. A więc kiedy widzi, że rodzice się modlą i że ta modlitwa przynosi owoce w ich życiu, to samo z radością będzie włączało się do wspólnej modlitwy. Wiara i miłość do Boga to najcenniejszy skarb, jaki można zaszczepić w sercach swoich dzieci.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o