Skorpion. Zwierzęta w Biblii cz. 5

Skorpiony, według autora biblijnego, upodobały sobie za miejsce zamieszkania pustynne tereny, zwłaszcza te, które przemierzać mieli Izraelici w drodze do Ziemi Obiecanej. Mojżesz przypomina w Księdze Powtórzonego Prawa, że to przed ich jadem strzegł Bóg Izraela (Pwt 8, 15). Pustynia jako teren nieprzyjazny człowiekowi była doskonałym miejscem dla skorpionów i innych jadowitych zwierząt.
Księgi mądrościowe przedstawiają skorpiona jako symbol kłopotów i wielkich zmartwień. Syracydes zwraca uwagę, że ten, kto bierze sobie za żonę kobietę „niegodziwą”, to tak jakby „uchwycił garścią skorpiona” (Syr 26, 7). Przestrzega zatem wszystkich przed podjęciem zobowiązań wobec kobiety o marnej reputacji. Podobną aluzję czyni jeszcze w 39. rozdziale, gdzie wskazuje na skorpiony i żmije jako zwierzęta stworzone przez Boga na zagładę ludzi nikczemnych, które tylko czekają na rozkaz swego Stwórcy, by zaatakować wskazanego delikwenta.
W Nowym Testamencie skorpiony pojawiają się również w negatywnym kontekście. Jezus wskazywał, że przekazał uczniom „władzę stąpania po wężach i skorpionach” (Łk 10, 19), a więc nieograniczone niczym możliwości, których nie są w stanie zmniejszyć siły demoniczne.


To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o