Synogarlica

Autor biblijny często wymienia synogarlicę i gołębia wspólnie: traktuje je bowiem jako ofiary kultyczne, które składać miały osoby niezamożne. Poświadcza o tym nakaz zawarty w Księdze Kapłańskiej, gdzie czytamy: „Jeżeli zaś ktoś jest tak ubogi, że nie może przynieść owcy, to jako ofiarę zadośćuczynienia za grzech, który popełnił, przyniesie dwie synogarlice albo dwa młode gołębie dla Pana, jednego jako ofiarę przebłagalną, drugiego jako ofiarę całopalną” (Kpł 5,7). 

Zacytowany nakaz poświadcza, że pośród Izraela żyły osoby bardzo biedne, których nie było stać na to, by ufundować w ramach ofiary za popełnione grzechy baranka lub kozła. Nie były jednak zwalniane ze składnia ofiar.

Gołąb wraz z synogarlicą pojawia się wcześniej w opisie ofiary składanej przez Abrahama (Rdz 15). Abraham nie był przecież ubogim człowiekiem, a wśród zwierząt ofiarnych pojawiają się te, które później autor biblijny definiuje jako ofiara biedoty. Opis ofiary ma zatem przesłanie i dla nas: aby ofiarowywać wszystko Bogu.

 

Psalmista woła do Boga: „Nie wydawaj na zatracenie duszy Twej synogarlicy” (Ps 74). I wcale nie chodzi tu o duszę ptaka! Synogarlica jako ofiara biedoty jest także symbolem duszy pokornej wobec Stwórcy. Złożenie pary synogarlic przez Maryję i Józefa w ramach ofiarowania Jezusa w Świątyni jest świadectwem ich uległości wobec Bożego majestatu (Łk 2,24).

A jak to wygląda w biologii?

Ofiarowanie. Gruziński fresk z XII w.Biblijne synogarlice to przedstawiciele udomowionego gatunku ptaka z rodziny gołębiowatych – obecnie nazywanego cukrówką (łac. Streptopelia risoria). Synogarlica wywodzi się od dwóch form: tzw. dzikiej cukrówki (zamieszkującej pustynne i półpustynne obszary północnej Afryki i wybrzeża Morza Czerwonego), oraz sierpówki, pochodzącej pierwotnie z Indii, ale już w starożytności sprowadzonej na Bliski Wschód przez Rzymian. Hodowane synogarlice to utrwalony mieszaniec obu tych gatunków.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o