Szkaplerz noś a na różańcu proś

Drogi Czytelniku, czy nosisz szkaplerz? A może kiedyś, będąc dzieckiem, przyjąłeś go, jak nasz św. Jan Paweł II, potem zaś z biegiem lat zawieruszył się on gdzieś, rozpadł ze starości albo leży głęboko w szufladzie? Wróć do niego czym prędzej! Albo idź do kapłana i poproś o nałożenie na Ciebie tej cudownej szaty Maryi!

Może zapytasz: Czy to prawda, co się mówi o przywilejach szkaplerza?

Jak Maryja dała nam szkaplerz?

„Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz swego zakonu jako znak Mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”. Słowa te usłyszał 16 lipca 1251 roku generał karmelitów św. Szymon Stock. Pewnego dnia, gdy został wezwany do umierającego, włożył na niego swój szkaplerz i prosił Maryję o dotrzymanie swojej obietnicy. Człowiek ten upokorzył się i odbył spowiedź. Tej samej nocy ukazał się swojemu bratu i powiedział: „Zostałem zbawiony za przyczyną Najpotężniejszej Królowej i szaty tego człowieka, która stała się dla mnie jako pancerz”.

Poniżej kolejne dowody na wyjątkowość tego znaku Maryi.

Dwóch wielkich założycieli zakonów, św. Alfons i św. Jan Bosko, nosili szkaplerz. Po śmierci zostali w nich pochowani. Wiele lat później, gdy otworzono ich groby, zobaczono, że choć ich ciała i ubiory zamieniły się w proch, to szkaplerze pozostały nietknięte. Gdy któregoś dnia Franciszek de Yepes wymieniał swój stary szkaplerz na nowy, usłyszał wrzask diabła: „Zdejmij ten ubiór, który porywa nam tak wiele dusz!”.

Święty Klaudiusz de la Colombiére powiedział, co się stanie, gdy grzesznik noszący szkaplerz nie będzie chciał się nawrócić: „Umrze on w swoich grzechach, ale nie będzie miał na sobie szkaplerza”, i przytoczył następującą opowieść: pewien człowiek chciał się trzy razy utopić. Za każdym razem był ratowany wbrew swojej woli. W końcu zdał sobie sprawę, że to za przyczyną szkaplerza, który nosił. Zerwał go więc i wyrzucił. Wtedy dopiero popełnił samobójstwo.

Weteran II wojny światowej, Sisto Mosco, napisał: „Byłem na okręcie wojennym USS Nevada jako pomocnik kapelana podczas II wojny światowej. Zawsze nosiłem szkaplerz. Okręt był wyładowany dynamitem. Samobójczy samolot uderzył w niego blisko mojej pozycji. Siła wybuchu otworzyła potężne stalowe drzwi. Ja jako jedyny nie zostałem zraniony w czasie eksplozji. Wszyscy inni zginęli albo byli ciężko ranni”

Maryja: obietnica szkaplerza

Pamiętaj zatem o tych łaskach, jakie Matka Boża przeznaczyła dla swoich dzieci noszących Jej szatę: „Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony”.

„Noszący szkaplerz zapewnia sobie opiekę Matki Bożej co do duszy i ciała w tym życiu, i szczególną pomoc w godzinie śmierci. Kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca przez Matkę Bożą w pierwszą sobotę po swej śmierci. Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z zakonem karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci”.

Ale wiedz, że masz także i obowiązki! Przede wszystkim powinieneś: „naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć. Dniem i nocą nosić na sobie szkaplerz albo medalik szkaplerzny. Odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do szkaplerza (zazwyczaj jest to modlitwa Pod Twoją obronę). Czynić dobrze bliźnim.”

Jan Paweł II napisał w liście o szkaplerzu: „Ten, kto przywdziewa szkaplerz, doświadcza słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie”.

Krzysztof Piskorz OCD

6
Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
4 Wątki komentarzy
2 Wątki z odpowiedziami
1 Obserwujący
 
Najpopularniejsze
Najgorętsze comment thread
5 Autorzy
MARCINMonikaMarekJoanna Gajola Autorzy ostatnich
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jola
Gość
jola

Od poniedzialku nosze medalik szkalperzny.Poniewaz mieszkam w usa i nie moglam go zdobyc moja mama w Polsce go dostala i poswiecila,nastepnie przyslala mi go tutaj. Jestem szczesliwa,ze moge go nosic a rozaniec to moja modlitwa powszednia.

Joanna Ga
Gość
Joanna Ga

Mieszkam od kilku lat za granicą, gdzie mogę nabyć szkapkerz czy jest możliwość zakupienia przez internet?

Monika
Gość
Monika

Ale to nie wystarczy ze sobie kupisz 😉

MARCIN
Gość
MARCIN

Poprawka do wpisu nie bł JAN PAWEŁ II TYLKO ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

Zanim skopiujesz, napisz do nas.