W lipcu schroń się pod płaszcz Maryi

Minęły już dwa piękne miesiące tego roku. Miesiąc maj – od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Nasza Pani, nasza Orędowniczka, nasza Pośredniczka i Pocieszycielka była i jest z nami, jak Polska długa i szeroka. Oddajemy Jej cześć, zapraszamy Ją we wszystkie sfery naszego życia. A Matka nie pragnie skupiać uwagi na sobie, ale wiedzie do Syna. I miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Jezusa. Jak powiedział św. Jan Paweł II, „przy Sercu Jezusa serce człowieka nabiera zdolności do miłowania”.

Tej miłości uczymy się często latami, bo nasze serca są zatwardziałe. A słowo „serce” kojarzy się z miłością, życzliwością i…matczyną troską. Ile pokoleń Polaków przytuliła Matka Boża? Ona zna po imieniu wszystkie swoje dzieci. Jest świadoma naszych trosk i zmartwień! Jest Matką, która pragnie każdego z nas osłonić przed złem tego świata i przed jego konsekwencjami.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej i szkaplerz
Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej i szkaplerz

Znakiem szczególnej opieki Maryi jest szkaplerz święty. 16 lipca 1251 r. Matka Boża objawiła się Szymonowi Stockowi, generałowi oo. karmelitów w Palestynie. Podała mu szkaplerz, mówiąc: „To będzie dla ciebie i wszystkich karmelitów przywilej; kto w nim umrze, nie zazna ognia wieczystego”. Najświętsza Maryja Panna objawiła się też papieżowi Janowi XXII w 1322 r. i przyrzekła mu, że wyzwoli z czyśćca w pierwszą sobotę miesiąca te dusze, które za życia nosiły pobożnie szkaplerz. Również w Fatimie Matka Boża ukazała się ze szkaplerzem w ręku.

Co oznacza przyjęcie i noszenie szkaplerza? Nosić szkaplerz to znaczy uznać Maryję za swoją duchową Matkę, Pośredniczkę i Opiekunkę.

Przyjęcie go oznacza też nadzieję dla innych oraz pragnienie podobania się Maryi. To Ona uczy nas czystości, pokory, cichości, otwierania się na wolę Bożą. Wielkość łask obiecanych przez Maryję domaga się noszenia szkaplerza w sposób godny. Nosimy go na sobie, nie zostawiamy w domu i nie traktujemy jako talizmanu. Kiedy przyjmujemy go z rąk karmelitańskich, zostajemy wpisani do Bractwa Szkaplerza Karmelitańskiego i uczestniczymy, tak w życiu, jak i po śmierci w wielu jego przywilejach.

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o