Węże

Tego osobnika przedstawiać nie trzeba. Każdy pamięta epizod z raju, kiedy to szatan pod postacią węża nakłonił pierwszych rodziców do wystąpienia przeciwko Bożemu zakazowi. Węże pojawiają się zaskakująco często na kartach Starego i Nowego Testamentu. Nie zawsze są one przedstawiane w złym świetle – czasem nawet ratują życie człowiekowi.

Zanim doszło do wyprowadzenia Izraela z egipskiego „domu niewoli” doszło do dyskusji pomiędzy Mojżeszem a Bogiem. Przyszły naczelnik ludu miał sporo wątpliwości co do tego, czy misja mu powierzona znalazła się w dobrych rękach. Nie wiedział, czy zdoła przekonać swoich pobratymców do opuszczenia Egiptu i skierowania się do ziemi obiecanej. Laska zamieniająca się w węża miała posłużyć mu za dowód wybrania go przez Boga (Wj 4). Później, w starciu z egipskimi magami tą cudowną zamianą posłuży się Aaron (Wj 7).

Podczas wędrówki doszło do szemrania Izraelitów, a kara za to były zesłane przez Boga kąsające węże. Dzięki mediacji Mojżesza udało się odsunąć tę karę, a na pustyni został wzniesiony na wysokim palu wąż miedziany. Każdy, kto na niego spojrzał z wiarą, mógł zostać uzdrowiony (Lb 21). Ojcowie Kościoła uważali, że była to zapowiedź męki i śmierci Jezusa. Jako kara węże pojawiają się również w księgach prorockich (Jr 8,17). Z kolei Jezus wskazuje na spryt, którym odznaczają się te zwierzęta (Mt 10,16). Można więc rzec, że gad ten jest niezwykle różnorodny, jeśli chodzi o motywy jego wykorzystania.

Andrzej Jędrzejczak


To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o