Święta Urszula Ledóchowska

Heroizm codzienności

Przed nami ostatnie spotkanie z cyklu poświęconego wychowaniu z udziałem modlitwy różańcowej. Patronuje mu św. Urszula Ledóchowska. Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze w 2003 roku, a sześć lat później Senat naszego kraju, w związku z obchodami 70. rocznicy śmierci Urszuli, wskazał nam ją jako wzór patriotyzmu. Wspominamy o tym, by podkreślić, że święta za życia umiłowała dwie ojczyzny – ziemską i niebieską. W drodze do tej drugiej towarzyszyło jej imię Maria, które przyjęła, składając śluby zakonne. Przynależąc do sióstr urszulanek, pracowała w żeńskiej szkole, prowadzonej przez zgromadzenie. Opiekowała się również mieszkankami internatu. Rodzina zakonna, w której żyła, szybko powiększała się o nowe siostry. Z czasem Urszula została matką przełożoną jednego z domów zgromadzenia.

Czytając te informacje, widzimy, że nie ma w nich nic spektakularnego. Ot, zwyczajne życie zakonne. Urszula wiodła je jednak w szczególnym momencie historycznym. Przebywała na emigracji związanej z wybuchem I wojny światowej. Przyszło jej wychowywać w duchu miłości ojczyzny – żyjące z dala od niej dzieci osierocone przez polskich emigrantów. Później, po odzyskaniu niepodległości, nadal prowadziła działania na rzecz odbudowy i podtrzymywania ducha państwa polskiego. 

Wychowanie pokolenia ówczesnych dziewcząt z pewnością nie było łatwym zadaniem. Możemy przypuszczać, że podopieczne Urszuli zwracały się do niej z pytaniami o sens życia blisko Boga i o sens życia „w ogóle”. Pytania takie, padające z ust młodych osób, które doświadczają dramatu wojny, musiały być przejmujące.

Jak bowiem można mówić o sensie życia, jeżeli wokół spustoszenie sieje śmierć, odbierając najbliższe nam osoby? Jak przekonać, że warto zło dobrem zwyciężać (por. Rz 12,21), gdy obserwujemy rzeczywistość, w której zdaje się triumfować ciemność, przemoc? Jak opowiadać młodym ludziom o Bogu, który stwarza i podtrzymuje świat, gdy świat wokół nas rozsypuje się na naszych oczach?


Dostęp do tej strony jest ograniczony.Dołącz do strefy członkowskiej

Zostając pełnoprawnym członkiem uzyszkasz natychmiastowy dostęp do płatnych materiałów.

Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o