Święta Urszula Ledóchowska

Heroizm codzienności

Przed nami ostatnie spotkanie z cyklu poświęconego wychowaniu z udziałem modlitwy różańcowej. Patronuje mu św. Urszula Ledóchowska. Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze w 2003 roku, a sześć lat później Senat naszego kraju, w związku z obchodami 70. rocznicy śmierci Urszuli, wskazał nam ją jako wzór patriotyzmu. Wspominamy o tym, by podkreślić, że święta za życia umiłowała dwie ojczyzny – ziemską i niebieską. W drodze do tej drugiej towarzyszyło jej imię Maria, które przyjęła, składając śluby zakonne. Przynależąc do sióstr urszulanek, pracowała w żeńskiej szkole, prowadzonej przez zgromadzenie. Opiekowała się również mieszkankami internatu. Rodzina zakonna, w której żyła, szybko powiększała się o nowe siostry. Z czasem Urszula została matką przełożoną jednego z domów zgromadzenia.

Czytając te informacje, widzimy, że nie ma w nich nic spektakularnego. Ot, zwyczajne życie zakonne. Urszula wiodła je jednak w szczególnym momencie historycznym. Przebywała na emigracji związanej z wybuchem I wojny światowej. Przyszło jej wychowywać w duchu miłości ojczyzny – żyjące z dala od niej dzieci osierocone przez polskich emigrantów. Później, po odzyskaniu niepodległości, nadal prowadziła działania na rzecz odbudowy i podtrzymywania ducha państwa polskiego. 

Wychowanie pokolenia ówczesnych dziewcząt z pewnością nie było łatwym zadaniem. Możemy przypuszczać, że podopieczne Urszuli zwracały się do niej z pytaniami o sens życia blisko Boga i o sens życia „w ogóle”. Pytania takie, padające z ust młodych osób, które doświadczają dramatu wojny, musiały być przejmujące.

Jak bowiem można mówić o sensie życia, jeżeli wokół spustoszenie sieje śmierć, odbierając najbliższe nam osoby? Jak przekonać, że warto zło dobrem zwyciężać (por. Rz 12,21), gdy obserwujemy rzeczywistość, w której zdaje się triumfować ciemność, przemoc? Jak opowiadać młodym ludziom o Bogu, który stwarza i podtrzymuje świat, gdy świat wokół nas rozsypuje się na naszych oczach?

To tylko fragment artykułu

Drodzy Czytelnicy, dostęp do niektórych treści jest ograniczony

Dostęp do artykułów o różańcuTen artykuł jest dostępny w wydaniu papierowym "Królowej Różańca Świętego".

Zamów – to tylko 5 zł z wysyłką!

Dostępne są prenumeraty oraz pojedyncze wydania.

Druga możliwość: dostęp przez internet!


Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się:
Nie posiadasz jeszcze konta?

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o